Prvotní zvuk Naad

Naad – prvotní zvuk, nebo také esence všech zvuků je vibrační harmonie, skrze níž můžeme zažít Nekonečno.
Žijeme v oceánu vibrující energie. Vše, co existuje vibruje. Dokonce i neživé, pevné předměty neustále vibrují, avšak s nižší frekvencí než živé předměty. Některé vibrace jsou slyšitelné. Jsou to zvuky, které zachytí naše uši. Myšlenky jsou tiché zvuky, elektromagnetické vibrace. Čím vyšší je frekvence, čím řidší a éteričtější je vibrace, kterou slyšíme a mluvíme, tím více se pozvedá i naše vlastní vibrační frekvence. Zvyšování naší vlastní vibrace nás přivádí blíže k zažití té nejvyšší vibrace za všech – Boha – původní božské tvořivé síly vesmíru, a ke splynutí s ní.

Celý vesmír byl stvořen ze zvuku, z vibrace. Poeticky řečeno: Bůh promluvil a svět byl stvořen. Nebo ještě přesněji: Bůh zavibroval a zjevily se všechny vesmíry a světy, sluneční soustavy, oceány, pevniny a nebesa a myriády tvorů, které je obývají. Všemu ve vesmíru odpovídá určitá vibrační frekvence. Budete-li vibrovat určitou kombinaci zvuků, naladíte se na různé stupně inteligence neboli vědomí. Situace, lidé a události odpovídají signálům, které vysíláte. Vibrační frekvence mantry k vám přitáhne vše, co vibrujete.

„Vibruj kosmos a kosmos ti otevře cestu.“
-Yogi Bhajan-

„Každý prvek vesmíru je v neustálé vibraci, která se nám jeví jako světlo, zvuk a energie. Lidské smysly jsou schopny zachytiti pouze zlomek tohoto nekonečného spektra vibrací, a tak je pro nás složité porozumět tomu, že to Slovo, o kterém se píše v Bibli je ve skutečnosti souhrn všech vibrací, které jsou základem veškerého stvoření, které zároveň chrání vše, co bylo stvořeno. Člověk může vyladit své vědomí za pomoci mantry tak, aby bylo schopno vnímat tento souhrn vibrací. Tím, že budeme vibrovat v rytmu svého dechu určitý zvuk, který je součástí tohoto tvořivého zvuku, či proudu zvuku, budeme schopni zvýšit svou citlivost k celému spektru vibrací. Je to podobné, jako když brnkneme na strunu hudebního nástroje. Jinými slovy, když budete vibrovat, vesmír bude vibrovat s vámi.“
Yogi Bhajan

 

Gong

„Gong je jako slunce“

„Gong je vlastním zvukem Stvoření.
Ten, kdo hraje na gong, hraje na samotný vesmír.
Z tohoto zvukového proudu vznikla veškerá hudba, všechny zvuky a všechna slova.
Zvuk gongu je jádrem Slova.“
-Yogi Bhajan-

Použití zvuku gongu sahá daleko do minulosti k velkým mistrům jógy. Na západ se toto umění dostalo od Yogi Bhajana, který byl žákem velmi slavného mistra Sant Hazara Singha. Zvuk gongu uvede naší mysl do stavu hluboké meditace, či relaxace. Nezáleží, zda jste úplný začátečník, nebo zkušený jogín, či jogínka, síla vibrace gongu naladí vaší mysl a celé Já do správného stavu nezávisle na vašem rozpoložení, či schopnostech.

Gong vydává stejnou vibraci, jako slunce. Tato vibrace má sílu naladit náš tělesný systém a vytlačit z něj vše, co neslouží našemu rozvoji, pohodě, zdraví a štěstí.

 

Laya Joga

Laya jóga využívá prvotního zvukového proudu NAAD k přetváření vědomí. Pomocí naad můžeme prožít AAD – Nekonečno. Věda Laya a Naad jógy je tisíce let stará. Pracuje s pohybem jazyka v ústech a stimulací meridiánových bodů na horním patře, čímž dochází k chemickým změnám v mozku. Mezi jednotlivými částmi mozku nenajdeme žádný systém nervových spojení, žádné elektrické rozvody. Místo toho tam najdeme neurotransmitery, což jsou různé chemické látky, tekutiny, které jsou vylučované různými částmi mozku. Informace se z jedné části mozku do druhé přenášení pomocí tekutin, kterým se říká naad namodam rasá. Naad se týká komunikování harmonie, namodam znamená posílání a rasaa znamená šťáva. Vědomí můžeme změnit tím, že změníme chemické složení mozkových tekutin. Stav mysli, osobnost a schopnost vyjadřovat svůj souladu s naším pravým Já, jsou úzce spojené s použitím slova.
Věda Naad jógy nás učí setrvat v bodu nula (Shunya) a stát se mistrem slova a tak i své reality.

 

Mantra Joga

Recitování manter, ať už potichu nebo hlasitě, je vědomá metoda řízení a usměrňování mysli. Štěstí, smutek, radost lítost jsou vibrační frekvence mysli. Můžete je nazvat postojem nebo přesvědčením, ale v základě jsou to vibrační frekvence nebo myšlenkové vlny. Určují druh programu, který přehrává naše mysl. Scénář, který si vybereme, se stane naší vibrací a bude určovat, jak se budeme cítit a co budeme vysílat směrem k ostatním lidem. Možnost volby máme kdykoliv.

Tvoříme každým slovem, které proneseme a dokonce každým slovem, které si pomyslíme. Když recitujeme mantru, přivoláváme do svého života pozitivní sílu obsaženou v těchto konkrétních slabikách. Ať je mantra na prosperitu, klid mysli, zvýšení intuice nebo má jakýkoliv jiný účinek, které mantry mohou mít, už jen tím, že mantru budeme recitovat, dáváme do pohybu vibrace, které vyvolají nějaký účinek. Ve skutečnosti vůbec nezáleží na tom, jestli rozumíme významu těch zvuků nebo ne.

V Mantra józe se učíme o magii ukryté v Shabd Guru, neboli „Zvuk učitel“.

created by entity

© 2014 yogasol.cz, všechna příslušná práva vyhrazena.